Service

The following is a selection of committees to which I have contributed.

Administrative Positions (with and without stipend)

  • 2018/01-Present, Program Coordinator, Minor in Organizational Learning and Teaching
  • 2010/07-2013/06, Associate Dean, Graduate Studies, Research and Continuing Education
  • 2010/01-2010/06, Assistant to the Dean, Graduate Studies, Research, and Continuing Education

University Committees (Select)

  • 2015/02-2019/06, University of Windsor, Senate Governance Committee, Member
  • 2016/01-2019/05, University of Windsor, Employment Equity/Procedures Assessor (EEPA)
  • 2017/09-2019/06, University of Windsor, Senate, Member
  • 2015/09-2015/12, University of Windsor, Equity Structures Review Committee, Ad-Hoc Sub-Committee of Senate Governance Committee, Member
  • 2010/01-2013/06, University of Windsor, Faculty of Graduate Studies, Graduate Council
  • 2010/01-2013/06, University of Windsor, Faculty of Graduate Studies, Graduate Council Executive
  • 2010/09-2012/06, University of Windsor, Faculty of Graduate Studies, Decanal Search Committee, Member
  • 2010/09-2011/10, University of Windsor, Provost’s Review Committee for Interdisciplinary Programs and Research
  • 2007/01-2010/04, University of Windsor, Research Ethics Board (REB), Member
  • 007/09-2009/06, University of Windsor, Senate, Academic Policy Committee (APC), Member

Faculty Committees (Select)

  • 2005/07-Present, University of Windsor, Faculty of Education, Faculty Council, Member
  • 2016/04-2017/03, University of Windsor, Faculty of Education, Decanal Search Committee, Member
  • 2016/09-2016/12, University of Windsor, Faculty of Education, Doctoral Admissions Committee, Member
  • 2015/09-2016/06, University of Windsor, Faculty of Education, Masters Admissions Committee, Member
  • 2008/09-2009/12, University of Windsor, Faculty of Education, Professional Standards Committee, Member
  • 2008/09-2009/06, University of Windsor, Faculty of Education, Promotion, Tenure, and Renewal (PTR) Committee, Member
  • 2005/09-2007/06, University of Windsor, Faculty of Education, Research Committee, Chair
  • 2005/09-2006/06, University of Windsor, Faculty of Education, Associate Dean (GRC) Search Committee, Member